
Термопомпите са иновативни системи за затопляне и охлаждане на въздуха в закрити помещения. Такъв тип устройство може и да е значително скъпа инвестиция, но във времето тя доказва, че е с изключителна възвращаемост и с отличен потенциал да ни спести както финансови средства, така и сериозен разход на природен ресурс. В тази връзка, термопомпите представляват невероятен напредък в съвременна технологична индустрия. Този вид иновативни системи олицетворяват положителната прогноза за бъдещето, в което изчерпаемите природни ресурси се пестят в максимална степен, а природата бива засягана от човешката дейност – в минимална степен.
Какво представляват термопомпите?
Термопомпи са революционна алтернатива на добре познатите отоплителни и охлаждащи уреди като климатиците, различните видове печки и конвектори, вентилатори и други. Те са подходящи за използване на жилищни, административни, от малки до големи по площ публични и частни сгради, както и отделни техни помещения. С термопомпи се постига не само затопляне и охлаждане на въздуха в затворена среда, но и затопляне на вода. Поради своята сравнително висока цена, термопомпите продължават да бъдат най-слабо разпространените системи от такъв тип. От друга страна, поради начина им на работа, те са най-ефективни от гледна точка на запазване на природата, придържане към съвременните еко стандарти в бита и бизнеса и най-вече съхранение на все по-осезаемо изчерпващите се ресурси на планетата.
Видове термопомпи според използвания ресурс
- Въздух – въздух: Техен ресурс е околният въздух. Енергийната им ефективност е строго зависима от атмосферните условия навън. Макар и да разполагат с известен шумов недостатък и да изискват повече време за равномерно разпределение на топлината, те са високо ценени поради екологичната си значимост за планетата. Според максималният градус, до който могат да сгреят вода, аеротермалните помпи бива ниско- и високотемпературни.
- Въздух – вода: За да затоплят помещение или вода, те използват топлинната енергия от водите под земята и почвата. За тях значимите подпочвени води са с температурна амплитуда от 2-3 градуса и разположение до около 30 метра под земята. Те са с много висок клас на енергийна ефективност и също се делят на два подвида – вода-вода или вода-въздих.
- Геотермални термопомпи. Тези термопомпи също си служат с подземен ресурс. За да затоплят вода или помещение, както и да разхладят такова, те имат нужда от топлинна енергия, находяща се в земните недра или надълбоко в почвата. Геотермалните термопомпи са още по-високоефективни поради факта, че тази енергия на практика е неизчерпаема. Ето защо тези термопомпи най-често се препоръчват за отоплителния процес през зимния сезон. Едновременно с това, с геотермални термопомпи едно домакинство може да си осигури топла вода до 60 градуса по Целзций целогодишно и то на изключително ниска и достъпна цена.
Видове термопомпи според степента на ефективност
На практика, различни видове термопомпи могат да се разграничат и според техните коефициенти на енергийна ефективност. В съвременната технологична индустрия термопомпите се класифицират и описват в своята документация с техническа характеристика със следните коефициенти:
- COP - коефициент на преобразуване на енергията. Той е индикаторът за корелацията между топлинната мощност и необходимата електрическа енергия. С увеличаване на COP се увеличава и степента на рентабилност на самата термопомпа.
- ЕЕR - коефициент на енергийна ефективност на уредите в режим на охлаждане
- SEER - коефициент на сезонна ефективност в режим на охлаждане е нов вид коефициент, въведен с регламент на ЕС 206/2012.
- SCOP – коефициент на сезонна ефективност при отопление. Той показва връзката между топлинната енергия, набавена за пълното отопление на дадено помещение, и реално използвана електрическа енергия за същото време.
Разбира се, съвременните термопомпи разполагат и с други класификации за групиране по видове, включително и според своята мощност и вместимост, марка и производител, допълнителни функции и други.